Licensed to Royal Results - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 10/3/2017 12:03 PM
        Sri Chinmoy Self-Transcendence Track & Field Races - 10/1/2017         
                             Glendale High School                              
                                    Results                                    
 
W40 50 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Mann, Elly               W41 City of industry, C                7.61  -0.7 
 
W45 50 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Reid, Ersell             W48                                    8.23  -0.7 
 
W50 50 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Barney, Colleen          W50 Newport Beach, CA                  7.49  -0.7 
 
W55 50 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Upshaw, Joy              W56 Lafayette, CA                      7.28  -0.7 
 
M30 50 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sims, Shawn              M30                                    6.60  -0.9  5 
  2 Torres, Ernesto          M34                                    6.69  -0.9  5 
 
M35 50 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sowell, Alon             M38                                    6.46  -0.9  5 
 
M40 50 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 McDonald, Trevor         M41                                    7.50   0.7  4 
 
M45 50 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Franco Sr., MarcoAntonio M47                                    6.84   0.7  4 
  2 Sawamura, John           M47                                    6.99   0.7  4 
  3 Risley, Mike             M48 Laguna Niguel, CA                  7.02   0.7  4 
 
M50 50 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Potiker, Brian           M52                                    7.21  -1.7  3 
  2 Andrade, Claudio         M51 Glendale, CA                       7.25  -1.7  3 
  3 Forte, Jonathan          M52                                    7.41  -1.7  3 
  4 Asti, David              M53                                    7.66  -1.7  3 
  5 Chan, Stephen            M54                                    7.76  -1.7  3 
  6 Koga, Kevin              M54                                    7.79  -1.7  3 
 
M55 50 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Wilson, Victor           M57                                    7.53  -0.7  2 
 
M60 50 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 McDaniels, Robert        M60                                    7.62  -0.7  2 
 
M65 50 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boucquey, Thierry        M66 Huntington Beach, C                7.56  -0.7  2 
  2 Kloch, Steve             M65                                    7.60  -0.7  2 
 
M75 50 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ryan, Steve              M76                                    9.49   1.4 
 
M80 50 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Gilbert, Edward          M80                                   11.01   1.4 
 
W40 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mann, Elly               W41 City of industry, C               13.92   1.3 
 
W45 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Reid, Ersell             W48                                   15.52   1.3 
 
W50 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Barney, Colleen          W50 Newport Beach, CA                 13.78   1.3 
  2 Clarke, Amanda           W53 Calabasas, CA                     15.24   1.3 
 
W55 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Upshaw, Joy              W56 Lafayette, CA                     13.27   1.3 
 
W65 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Kelly, Pat               W67                                   18.27   1.3 
 
M30 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sims, Shawn              M30                                   12.11   2.3  4 
  2 Torres, Ernesto          M34                                   12.29   2.3  4 
 
M35 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sowell, Alon             M38                                   11.82   2.3  4 
  2 Buenaventura, Bruce      M38                                   12.48   2.3  4 
 
M40 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 McDonald, Trevor         M41                                   14.21   0.8  3 
 
M45 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Franco Sr., MarcoAntonio M47                                   12.30   0.8  3 
  2 Risley, Mike             M48 Laguna Niguel, CA                 12.74   0.8  3 
  3 Sawamura, John           M47                                   13.10   0.8  3 
 
M50 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Rizzo, Steve             M50                                   13.20   2.1  2 
  2 Andrade, Claudio         M51 Glendale, CA                      13.21   2.1  2 
  3 Potiker, Brian           M52                                   13.39   2.1  2 
  4 Forte, Jonathan          M52                                   13.66   2.1  2 
  5 Chan, Stephen            M54                                   14.99   2.1  2 
 
M55 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 McCullouch Sr., Gary     M55                                   13.31   2.1  2 
  2 Wilson, Victor           M57                                   13.96   2.1  2 
 
M60 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 McDaniels, Robert        M60                                   13.97   NWI 
 
M65 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Boucquey, Thierry        M66 Huntington Beach, C               13.84   NWI 
  2 Kloch, Steve             M65                                   14.12   NWI 
  3 Stucki, Ernie            M67                                   14.20   NWI 
  4 Jadambaa, Odgiiv         M67                                   18.98   NWI 
 
M75 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ryan, Steve              M76                                   19.50   NWI 
 
W50 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Barney, Colleen          W50 Newport Beach, CA                 28.17  -1.6 
 
W55 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Upshaw, Joy              W56 Lafayette, CA                     27.69  -1.6 
 
M30 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sims, Shawn              M30                                   25.38  -2.3  5 
 
M35 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sowell, Alon             M38                                   24.60  -2.3  5 
  2 Buenaventura, Bruce      M38                                   25.56  -2.3  5 
 
M40 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Malabag, Kenny           M40                                   35.76  -2.2  4 
 
M45 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Franco Sr., MarcoAntonio M47                                   25.12  -2.2  4 
  2 Sawamura, John           M47                                   28.06  -2.2  4 
 
M50 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Coleman, Baokim          M50                                   27.50  -2.2  4 
  2 Forte, Jonathan          M52                                   28.92  -2.2  4 
  3 Chan, Stephen            M54                                   30.20  -2.2  4 
 
M55 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 McCullouch Sr., Gary     M55                                   27.37   0.2  3 
  2 Wilson, Victor           M57                                   29.15   0.2  3 
 
M60 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Prideaux, Stephen        M62                                   35.22   0.2  3 
 
M65 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Stucki, Ernie            M67                                   29.87   0.2  2 
  2 Kloch, Steve             M65                                   29.99   0.2  2 
  3 Rose, Ed                 M69                                   31.44   0.2  2 
  4 Gast, Monte              M69                                   35.92   0.2  2 
  5 Tipping, Mike            M65                                   39.67   0.2  2 
  6 Jadambaa, Odgiiv         M67                                   40.52   0.2  2 
 
M70 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Whitley, Stan            M71                                   30.12   0.8 
 
M75 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ryan, Steve              M76                                   45.19   0.8 
 
W35 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Allen, Amanda            W35                                   75.77  
 
W40 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mann, Elly               W41 City of industry, C               67.19  
 
W50 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Gabrielle       W54                                   71.99  
  2 Clarke, Amanda           W53 Calabasas, CA                     72.99  
 
M35 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mangasar, Edvard         M39                                   52.02  
 
M40 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Malabag, Kenny           M40                                   74.96  
 
M45 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Franco Sr., MarcoAntonio M47                                   55.75  
 
M50 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Seaton, Doug             M54                                   62.36  
 
M55 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tebo, Michael            M58                                   63.39  
 
W65 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Braxton, Freddie         W67 Los Angeles, CA                 4:10.36  
 
M40 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Malabag, Kenny           M40                                 3:19.27  
 
M55 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tebo, Michael            M58                                 2:44.40  
 
M65 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gast, Monte              M69                                 7:24.44  
  2 Jadambaa, Odgiiv         M67                                 7:34.81  
  3 Rose, Ed                 M69                                 7:45.78  
  4 Vandeman, Samarthan      M69                                 7:49.96  
 -- Tipping, Mike            M65                                     DNF  
 
M50 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mayne, Richard           M53                                 5:50.61  
 
M60 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Prideaux, Stephen        M62                                 6:01.66  
 
M40 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Malabag, Kenny           M40                                12:21.18  
 
M45 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Allen, Quaylan           M45                                14:27.18  
 
M50 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mayne, Richard           M53                                11:14.07  
 
M65 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jadambaa, Odgiiv         M67                                15:59.10  
 
M70 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Stockard Jr., Russell    M70                                13:43.83  
 
W55 80 Short Hurdles
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Upshaw, Joy              W56 Lafayette, CA                     13.61   1.2 
 
M54&U 100 Short Hurdles
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Andrade, Claudio         M51 Glendale, CA                      19.22   1.2 
 
M60 100 Short Hurdles
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Niroumand, Mahmoud       M60                                   16.53   1.2 
  2 McDaniels, Robert        M60                                   16.74   1.2 
 
W54&U 300 Long Hurdles
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Gabrielle       W54                                   62.66  
 
M65 300 Long Hurdles
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pittman, Patrick         M65                                 1:23.74  
 
W54&U 400 Long Hurdles
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mann, Elly               W41 City of industry, C             1:20.10  
 
M54&U 400 Long Hurdles
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rizzo, Steve             M50                                   69.53  
 
W65 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
 -- Steekelenburg, Annelies  W69                                      NH            
 
W75 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
 -- Bergen, Kathy            W77 La Canada, CA                        NH            
 
M50 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Forte, Jonathan          M52                                   1.55m    5-01.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.61 
        O    O    O    O   XO  XXO  XXX 
 
M65 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Stevens, Jim             M66 Hermosa Beach, CA                 1.35m    4-05.00 
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    P    P    P    O  XXO   XX 
 
M70 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Goodreau, James          M72                                   1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
  2 Burrell, Otis            M73                                   1.25m    4-01.25 
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O   XO   XO  XXO  XXX 
 
M75 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bergen, Bert             M79 La Canada, CA                     1.15m    3-09.25 
     1.05 1.10 1.15 1.20 
       XO    O    O  XXX 
  2 Ryan, Steve              M76                                   1.00m    3-03.25 
     1.00 1.05 
        O  XXX 
 
M80 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
 -- Kuenster, Tommy          M82                                      NH            
     0.95 
      XXX 
 
M50 Pole Vault
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Andrade, Claudio         M51 Glendale, CA                      3.35m   10-11.75 
     3.20 3.35 3.50 
       XO    O  XXX 
 
M65 Pole Vault
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Gast, Monte              M69                                   1.85m    6-00.75 
     1.85 
       XO 
 
W40 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Mann, Elly               W41 City of industry, C               4.21m   1.7  13-09.75 
     FOUL(0.1) 3.95m(0.7) 3.89m(1.0) 4.21m(1.7) FOUL(0.9) FOUL(1.1)
 
W55 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Upshaw, Joy              W56 Lafayette, CA                     4.51m  +0.0  14-09.75 
     4.44m(+0.0) 4.51m(+0.0) FOUL(1.2) 4.38m(1.0) 1.38m(1.2) FOUL(1.1)
  2 Amarasekara, Veronica    W56                                   4.20m   0.9  13-09.50 
     4.20m(0.9) FOUL(+0.0) 4.00m(+0.0) 4.15m(1.4) PASS      PASS     
 
W60 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Cohn, Linda              W64                                   3.71m   1.7  12-02.25 
     3.71m(1.7) 3.57m(1.0) FOUL(+0.0) 3.05m(1.9) PASS      PASS     
 
W65 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Pao, Pauline             W66                                   2.06m   1.3   6-09.25 
     FOUL(1.1) 2.06m(1.3) 2.05m(+0.0) 1.98m(1.5) 1.98m(+0.0) 2.02m(1.0)
 
M30 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Sims, Shawn              M30                                   5.76m   0.9  18-10.75 
     5.76m(0.9) 5.69m(0.1) 5.66m(+0.0) 5.55m(0.4) 5.38m(1.6) 5.61m(2.5)
 
M45 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Risley, Mike             M48 Laguna Niguel, CA                 4.97m  +0.0  16-03.75 
     FOUL(1.9) 4.97m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.86m(0.1) 4.97m(1.7)   
 
M50 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rizzo, Steve             M50                                   5.00m   1.3  16-05.00 
     4.76m(0.7) 4.96m(0.5) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 5.00m(1.3)   
  2 Asti, David              M53                                   3.80m  +0.0  12-05.75 
     3.63m(0.9) 3.77m(0.2) 3.80m(+0.0)         
 
M55 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 McCullouch Sr., Gary     M55                                   4.52m   2.0  14-10.00 
     4.52m(2.0) FOUL(1.4) 4.21m(1.0)         
 
M65 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Stevens, Jim             M66 Hermosa Beach, CA                 4.52m   2.3  14-10.00 
     1.99m(1.5) 4.06m(0.6) 4.07m(1.4) 3.92m(0.7) 3.90m(1.3) 4.52m(2.3)
  2 Tomaschke, John          M68 San Diego, CA                     4.28m   0.5  14-00.50 
     4.25m(1.7) 4.21m(1.4) 3.38m(1.8) 3.88m(+0.0) 4.28m(0.5) 3.77m(2.7)
  3 Rose, Ed                 M69                                   3.78m   1.8  12-05.00 
     3.31m(0.7) 3.78m(1.8) 3.59m(0.2)         
  4 Fitzpatrick, Bill        M66                                   3.74m   1.2  12-03.25 
     3.73m(0.8) 3.71m(1.2) 3.74m(1.2) 3.65m(1.0) 3.69m(1.3) 3.69m(2.5)
  5 Tipping, Mike            M65                                   3.37m   1.6  11-00.75 
     3.37m(1.6) 3.31m(+0.0) 3.35m(+0.0)         
  6 Gast, Monte              M69                                   3.17m  +0.0  10-05.00 
     FOUL(+0.0) FOUL(1.0) 3.17m(+0.0)         
  7 Jadambaa, Odgiiv         M67                                   2.45m   1.9   8-00.50 
     2.23m(NWI) 2.45m(1.9) 2.00m(0.5) 2.39m(0.2) 2.45m(2.5) 2.31m(1.3)
 
M70 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Royster, Stanley         M71                                   3.52m   1.2  11-06.75 
     FOUL(1.5) 3.52m(1.2) FOUL(1.1) FOUL(0.5) PASS      PASS     
 
M75 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Ryan, Steve              M76                                   2.74m   1.4   9-00.00 
     2.74m(1.4) 2.23m(0.1) FOUL(+0.0) 2.26m(0.8) FOUL(2.7) FOUL(2.0)
 
W50 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Green, Sharie            W51                                   7.71m  +0.0  25-03.50 
     FOUL(+0.0) 7.71m(+0.0)               
 
W60 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Cohn, Linda              W64                                   8.05m  +0.0  26-05.00 
     7.71m(+0.0) 7.76m(+0.0) 7.93m(2.5) 8.05m(+0.0)      
 
W65 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Pao, Pauline             W66                                   3.81m   2.2  12-06.00 
     3.51m(0.4) 3.41m(1.8) FOUL(2.8) 3.81m(2.2)      
 
M30 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Sims, Shawn              M30                                  11.23m   1.5  36-10.25 
     10.84m(0.1) 11.23m(1.5) FOUL(2.8) 10.36m(1.1)      
 
M60 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Niroumand, Mahmoud       M60                                  10.43m   2.2  34-02.75 
     10.38m(1.3) 10.13m(2.7) 10.43m(2.2)         
 
M65 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Tomaschke, John          M68 San Diego, CA                     8.99m   1.1  29-06.00 
     8.95m(1.0) 8.62m(0.5) 8.89m(1.7) 8.99m(1.1)      
  2 Stevens, Jim             M66 Hermosa Beach, CA                 8.88m   2.0  29-01.75 
     8.66m(1.9) 7.98m(+0.0) 8.88m(2.0) 8.88m(+0.0)      
  3 Pittman, Patrick         M65                                   7.71m   1.9  25-03.50 
     7.51m(+0.0) 7.42m(1.8) 7.71m(1.9) 7.58m(+0.0)      
 
M70 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Burrell, Otis            M73                                   6.59m  +0.0  21-07.50 
     6.47m(+0.0) 6.53m(1.7) 6.47m(1.7) 6.59m(+0.0)      
 
M75 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Bergen, Bert             M79 La Canada, CA                     6.38m  +0.0  20-11.25 
     5.79m(0.3) 6.38m(+0.0) FOUL(2.0) 6.26m(1.6)      
 
W55 Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Amarasekara, Veronica    W56                                  10.67m   35-00.25 
      10.42m  9.85m  10.11m  10.18m  9.89m  10.67m
 
W60 Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cohn, Linda              W64                                   9.11m   29-10.75 
      8.31m  9.01m  9.11m  FOUL  8.82m  FOUL
 
W65 Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pao, Pauline             W66                                   5.49m   18-00.25 
      5.47m  5.26m  5.33m  5.35m  5.49m  5.26m
 
M40 Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McDonald, Trevor         M41                                  10.66m   34-11.75 
      FOUL  10.66m  10.36m  10.27m  FOUL  FOUL
 
M65 Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Torbert, Quenton         M65                                  15.37m   50-05.25 
      15.37m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  15.28m
 
M70 Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Harvey, William          M71                                  13.95m   45-09.25 
      13.37m  13.18m  13.90m  13.95m  13.61m  FOUL
  2 Hart, Lawrence           M71                                  11.90m   39-00.50 
      11.90m  11.48m  FOUL  FOUL  11.81m  FOUL
  3 Willis, Steve            M71                                   9.02m   29-07.25 
      9.02m  8.93m  8.28m  8.75m  8.97m  FOUL
  4 Pearce, Irv              M72                                   7.89m   25-10.75 
      7.47m  7.89m  FOUL  7.25m      
 
M75 Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hurlbert, Ken            M77                                  11.25m   36-11.00 
      10.90m  11.09m  11.25m  10.58m  10.72m  FOUL
  2 Widmer, Ronald           M75                                   9.88m   32-05.00 
      9.55m  9.76m  8.97m  9.88m  FOUL  9.63m
 
M80 Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ginsburg, Marvin         M81                                   8.99m   29-06.00 
      8.32m  8.66m  8.73m  8.39m  8.99m  8.78m
  2 Kuenster, Tommy          M82                                   7.06m   23-02.00 
      FOUL  7.06m  6.39m  FOUL  5.99m   
 
W60 Discus Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cohn, Linda              W64                                  20.80m      68-03 
      20.80m  FOUL  FOUL  20.07m       
 
W65 Discus Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Steekelenburg, Annelies  W69                                  19.44m      63-09 
      17.93m  19.31m  FOUL  19.44m      
 
M50 Discus Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Andrade, Claudio         M51 Glendale, CA                     21.02m      68-11 
      21.02m  FOUL  FOUL  FOUL      
 
M65 Discus Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Prnjak, Gerald           M68                                  40.43m     132-08 
      39.02m  FOUL  40.43m  FOUL      
  2 Tipping, Mike            M65                                  29.07m      95-04 
      28.81m  28.46m  29.07m           
  3 Rose, Ed                 M69                                  28.71m      94-02 
      FOUL  25.67m  28.71m         
  4 Gast, Monte              M69                                  26.37m      86-06 
      24.00m  FOUL  26.37m         
 
M70 Discus Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hart, Lawrence           M71                                  41.81m     137-02 
      FOUL  41.81m  41.03m  FOUL      
  2 Harvey, William          M71                                  35.53m     116-07 
      35.07m  34.17m  34.32m  35.53m      
  3 Willis, Steve            M71                                  28.91m      94-10 
      FOUL  28.71m  28.91m  27.75m      
  4 Pearce, Irv              M72                                  27.95m      91-08 
      FOUL  27.95m  27.37m  26.03m      
 
M80 Discus Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ginsburg, Marvin         M81                                  17.73m      58-02 
      15.86m  17.00m  17.73m  17.46m      
  2 Kuenster, Tommy          M82                                  16.07m      52-09 
      FOUL  FOUL  16.00m  16.07m      
 
W35 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Allen, Amanda            W35                                  30.30m      99-05 
      26.24m  27.06m  30.30m         
 
W60 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cohn, Linda              W64                                  31.93m     104-09 
      FOUL  31.34m  31.93m  28.86m      
 
W65 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Steekelenburg, Annelies  W69                                  12.27m      40-03 
      FOUL  FOUL  12.27m  12.12m      
  2 Pao, Pauline             W66                                   9.82m      32-03 
      FOUL  FOUL  9.82m  FOUL       
 
W75 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Babbitt, Jane            W75                                  19.90m      65-03 
      19.03m  19.30m  19.90m  FOUL      
 
M55 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shea, Michael            M57                                  43.18m     141-08 
      43.18m  FOUL  42.31m  41.87m      
 
M60 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Niroumand, Mahmoud       M60                                  45.75m     150-01 
      43.93m  43.81m  45.75m  45.59m      
  2 Hamel, David             M64                                  43.80m     143-08 
      40.62m  43.80m  FOUL  39.44m      
 
M65 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tipping, Mike            M65                                  33.74m     110-08 
      29.94m  32.50m  33.74m           
  2 Gast, Monte              M69                                  30.19m      99-00 
      27.09m  30.19m  27.70m         
  3 Rose, Ed                 M69                                  22.67m      74-04 
      22.67m  FOUL  21.42m         
 
M70 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pearce, Irv              M72                                  25.19m      82-08 
      FOUL  FOUL  21.96m  25.19m      
  2 Lawson, Paul             M71                                  20.87m      68-06 
      20.87m  FOUL  20.30m  18.21m      
 
M75 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hildebrandt, Gregory     M75                                  16.43m      53-11 
      FOUL  15.21m  FOUL  16.43m      
 
M80 Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kuenster, Tommy          M82                                  13.98m      45-10 
      13.98m  13.25m  13.28m  12.99m      
 
M65 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Rose, Ed                 M69                          31.44   0.2    591
  2 Gast, Monte              M69                          35.92   0.2    326
  3 Tipping, Mike            M65                          39.67   0.2    160
 
M65 1500 Meter Dash Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gast, Monte              M69                        7:24.44     377
  2 Rose, Ed                 M69                        7:45.78     303
 -- Tipping, Mike            M65                            DNF  
 
M65 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Rose, Ed                 M69                          3.78m   1.8  12-05.00    531
     3.31m(0.7) 3.78m(1.8) 3.59m(0.2)            
  2 Tipping, Mike            M65                          3.37m   1.6  11-00.75    404
     3.37m(1.6) 3.31m(+0.0) 3.35m(+0.0)            
  3 Gast, Monte              M69                          3.17m  +0.0  10-05.00    346
     FOUL(+0.0) FOUL(1.0) 3.17m(+0.0)            
 
M65 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tipping, Mike            M65                         29.07m      95-04    540
      28.81m  28.46m  29.07m            
  2 Rose, Ed                 M69                         28.71m      94-02    532
      FOUL  25.67m  28.71m            
  3 Gast, Monte              M69                         26.37m      86-06    478
      24.00m  FOUL  26.37m            
 
M65 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tipping, Mike            M65                         33.74m     110-08    629
      29.94m  32.50m  33.74m            
  2 Gast, Monte              M69                         30.19m      99-00    547
      27.09m  30.19m  27.70m            
  3 Rose, Ed                 M69                         22.67m      74-04    376
      22.67m  FOUL  21.42m            
 
M65 Outdoor Pentathlon
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rose, Ed                 M69                                    2333  
  2 Gast, Monte              M69                                    2074  
  3 Tipping, Mike            M65                                    1733  
 
W65 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Morales, Luz             W65                                35:32.26  
 
W70 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Eichel, Yoko             W70                                33:58.56  
 
W75 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dyar, Carol              W76                                38:13.65  
  2 Stramberg, Ann           W75                                40:23.78  
  3 Smith, Anelise           W79 Claremont, CA                  42:57.62  
 
W80 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Capps, Shirley           W82                                46:58.18  
 
M40 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
 -- Malabag, Kenny           M40                                      DQ  
 
M55 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Papacalos, George        M57                                37:06.00  
 
M70 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Campbell, Richard        M71 Orange, CA                     32:34.24  
  2 Lawson, Paul             M71                                32:50.74  
 
M80 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
 -- Acosta, Carl             M83                                      DQ